ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Problemet me USB - Zgjidhja këtu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
arajka
Admin
avatar

Posts : 122
Voto : 308
Join date : 22/09/2008
Age : 41

MesazhTitulli: Problemet me USB - Zgjidhja këtu   Fri 11 Feb 2011 - 19:02

A jeni ballafaquar me ndonje problem me USB tuaj?
Nëse përgjigja është po, ju nuk jeni vetëm. Ka me miliona përdorues të USB-ve te cilet hasin çdo dite probleme te ndryshme.
Kohen e fundit jane bere problemi aktual keshtu qe unë vendosa te i koleksionoj te gjitha me nje teme se bashku me zgjidhjet keshtu qe antaret te orientohen ketu kur hasin ndonje problem perparase te pyesin.

1. Kompjuteri nuk detekton kyqjen e USB
Ky problem shkaktohet per shkak te problemeve qe posedon ne regjistrin e kompjuterit.

Per te zgjidhur nje problematikë te tille ndiq udhezimet e meposhtme:
Metoda e parë:


 • Kliko Mbi My computer me tast djatht > Manage

 • Zgjedh Storage

 • Zgjidh Disk Management

 • Zgjedh Usb-ën tuaj

 • Kliko me tast djatht "Change drive letter and paths"

 • Pastaj e ke Assign the following the drive leter

 • Ndrysho emrin e Usb psh prej F S ose X

  Metoda e dytë:

 • Kliko Start -> Run, shkruaj REGEDIT -> OK


  • Gjej lokacionin:
   HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E980-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

  • Selekto UpperFilters , shtyp Delete, pastaj Yes.
   HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E967-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

  • Selekto LowerFilters , shtyp Delete, pastaj Yes.


  • Mbyll dritaren punuese


  • Restarto kompjuterin dhe shiko efektin

   2. Problem në ndaljen e USB


  </LI>

Kur deshironi te ndaloni punen e USB me ane te
opcionit “Safely Remove Hardware”, ju shfaq errorin
“Generic volume can not be stopped right now”. Ndalja ne menyre jo të
rregullt mund ta demtojë USB tuaj.

Per te zgjidhur nje problematikë te tille ndiq udhezimet e meposhtme:


 • Shkarko Unlocker dhe instalo ne kompjuter.
 • Kliko me tastin e djathte mbi USB dhe selekto Unlocker.

 • Nje dritare tjeter do hapet, aty kliko butonin Unlock All si ne foton e meposhtme


 • Pasi te klikojsh Unlock All provo te ndalesh USB ne menyre normale,
 • nepermjet opcionit “Safely Remove Hardware”.

Nese prape nuk je ne gjendje te ndalesh ne menyre te rregullt, kliko
butonin Kill ProcessUnlocker.


Shënim: Nese njera nga opcionet nuk funksionon atehere mundesia e fundit
eshte te fikësh kompjuterin dhe ta nxjerresh USB nga porta e saj.

3. Kompjuteri detekton USB , por nuk e shfaq ikonen në My Computer
Ky problem shfaqet kur kompjuteri njef USB si pajisje te jashtme mirepo nuk
është ne gjendje qe ne menyre virtuale ta shfaq ate .

Per te zgjidhur nje problematikë te tille ndiq udhezimet e meposhtme:
Vendos USB ne kompjuter

 • Kliko Mbi My computer me tast djatht > Manage

 • Zgjedh Storage

 • Zgjidh Disk Management

 • Zgjedh Usb-ën tuaj

 • Kliko me tast djatht "Change drive letter and paths"

 • Pastaj e ke Assign the following the drive leter

 • Ndrysho emrin e Usb psh prej F S ose X


4. Delayed Write failed error
Ky eshte problemi qe shfaqet me se shpeshti ne USB gjate alokimit te fajlleve.

Per te zgjidhur nje problematikë te tille ndiq udhezimet e meposhtme: • Fshijë fajllet e panevjoshem (temporary files) nga USB duke perdorur Ccleaner.

 • Hapë My Computer, kliko me tastin e djathte mbi ikonen e USB , zgjidh Properties.

 • Kliko Tools > Error-checking and dhe zgjidh opcionin si në foton e meposhtme.

 • Pastaj do shfaqet nje dritare tjeter e vogel.

 • Aty selekto opsionet:


  • Automatically fix the file system dhe

  • Scan for and attempt recovery of bad sectors


 • Kliko Start5. USB Write Protection
Problem qe shfaqet ne shumicen e rasteve kur USB kan probleme me virusë, manovrimet dhe ndryshimet ne USB jane te pamundura.


Per te zgjidhur nje problematikë te tille ndiq udhezimet e meposhtme: • Kliko në Start >Run

 • Shëno : Notepad

 • Pasi të Hapet Notepad

 • Merr Gjithë kopje kodet e më poshtme dhe fut në Notepad
  Kodi:
  Windows Registry Editor Version 5.00

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
  "WriteProtect"=dword:00000000

 • Kliko File >> Save As ..

 • Filename: EnableUSBWrite.reg kliko SAVE ruaje në desktop

 • Tani do ta shiheni nje ikon sikurse kjo ,Ju lutem hapeni atë

 • Atëhere do të ju pyes Jeni i sigurt që deshironi që ta shtoni këtë Informacion Shtyp: Yes(po)

 • Sigurohu që informacioni të jetë shtuar me Sukëses "Has been succesfully entered info the Registry"

 • Ristarto Kompjuterin6. Please Insert a Disk into Drive

Shkaktar kryersor jane konfliktet ndermjet pjeseve te kompjuterit per emertim, kur ndonje pjese e kompjuterit ka okupuar emertimim qe i perket USB atehere lind ky konflikt.

Per te zgjidhur nje problematikë te tille ndiq udhezimet e meposhtme

-Metoda e parë:
Fik kompjuterin dhe fute USB... Ndize kompjuterin dhe shiko a po e lexon...
Shenim: Sigurohu qe nuk e ke te caktuar ne Bios te starton nga USB


-
Metoda e dytë: • Kyqu si Administrator me qellim qe te kesh te gjitha te drejtat ne kompjuter
 • Vendos USB ne porten e saj
 • Kliko Mbi My computer me tast djatht > Manage
 • Zgjedh Storage
 • Zgjidh Disk Management
 • Zgjedh Usb-ën tuaj
 • Kliko me tast djatht "Change drive letter and paths"
 • Pastaj e ke Assign the following the drive leter
 • Ndrysho emrin e Usb psh prej F në S ose X


Shtesë - USB PORT FIX
Gjithemon kur keni probleme me USB
, zbatoje proceduren e meposhtme, a

jo do ua fiksoj portet e USB nese aty gjinden ndonje problem.

 • Kliko në Start >Run

 • Shëno : Notepad

 • Pasi të Hapet Notepad
 • Merr Gjithë kopje kodet e më poshtme dhe fut në Notepad
  Kodi:


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR]
"Type"=dword:00000001
"Start"=dword:00000003
"ErrorControl"=dword:00000001
"ImagePath"=hex(2):53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,44,00,\
52,00,49,00,56,00,45,00,52,00,53,00,5c,00,55,00,53,00,42,00,53,00,54,00,4f,\
00,52,00,2e,00,53,00,59,00,53,00,00,00
"DisplayName"="USB Mass Storage Driver"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR\Security]
"Security"=hex:01,00,14,80,90,00,00,00,9c,00,00,00,14,00,00,00,30,00,00,00,02,\
00,1c,00,01,00,00,00,02,80,14,00,ff,01,0f,00,01,01,00,00,00,00,00,01,00,00,\
00,00,02,00,60,00,04,00,00,00,00,00,14,00,fd,01,02,00,01,01,00,00,00,00,00,\
05,12,00,00,00,00,00,18,00,ff,01,0f,00,01,02,00,00,00,00,00,05,20,00,00,00,\
20,02,00,00,00,00,14,00,8d,01,02,00,01,01,00,00,00,00,00,05,0b,00,00,00,00,\
00,18,00,fd,01,02,00,01,02,00,00,00,00,00,05,20,00,00,00,23,02,00,00,01,01,\
00,00,00,00,00,05,12,00,00,00,01,01,00,00,00,00,00,05,12,00,00,00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR\Enum]
"0"="USB\\Vid_116f&Pid_0005\\20031015193616796"
"Count"=dword:00000001
"NextInstance"=dword:00000001 • Kliko File >> Save As ..
 • Filename: Port_Fix.reg kliko SAVE ruaje në desktop
 • Tani do ta shiheni nje ikon sikurse kjo ,Ju lutem hapeni atë
 • Atëhere do të ju pyes Jeni i sigurt që deshironi që ta shtoni këtë Informacion Shtyp: Yes(po)
 • Sigurohu që informacioni të jetë shtuar me Sukëses "Has been succesfully entered info the Registry"

 • Ristarto Kompjuterin

Nese tentoni ta formatizoni dhe nuk e pranon
” The Disk is write protected!”
ja programin Shkarko

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://arsimkabashi.albanianforum.net
 
Problemet me USB - Zgjidhja këtu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Temat :: Zgjidhja e problemeve-
Kërce tek: