ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pas cdo prindi te mir lind nje burr i madh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tinuushe

avatar

Posts : 32
Voto : 3
Join date : 07/10/2008
Age : 33

MesazhTitulli: Pas cdo prindi te mir lind nje burr i madh   Thu 9 Oct 2008 - 15:44

Selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
Ne ket tem do te ndalemi tek prinderit e dijetarve ato qe i rriten dhe i edukuan dijetaret qe sot ne marmi dituri.
Dijetarin e par qe do te ndalemi sot eshte Ebu Hanifja dhe prinderit e tij.
Shpresojm qe edhe vllezerit motrat vazhdojn me tutje me ndihmen e ALlahut subhaneve teala.
Kur Ebu Hanifja ishte i vogel ai si cdo femije tjeter lozte mirpo dhe bente shere(belaja)
Dhe kur ishte i vogel shponte njerezve at qe mbajshin uj(perpara ne me lekur te kafshes e kan be at per tu mbushur uj dhe per at spo e di si i thojn shqip)dhe kur njerzit mbushnin uj aj ja shponte apo kur u kthejshin nga mbushja e ujit.
Dhe nje dit vjen dikush te ankohet ke baba e Ebu Hanifes dhe i thot keshtu keshtu djali jot po na shpon qesete(po i quaj kshtu se sdi shqip si quhen) qe i mbushim me uj dhe cka beri babai Ebu Hanifes.
A e rrahu sikur shumica e prinderve sot i shlohen fmive pa shikuar se ndoshta shkaku qe vepron fmija kshtu eshte mekati i prinderit.
Babai i Ebu Hanifes e thiri nene e vet gru ku kemi gabuar ne dy qe fmija jon vepron kshtu dhe kshtu...
Mendohen to nje koh te gjat me gjet ndonje mekat(eh subhanAllah na per 5 minuta i gjem sa dush mekate na kujtohen ndermned ALlahu na falt)e menduan nje koh te gjat pastaj nena u kujtua:Eh tha tash mu kujtua nje dit une kam qen tek kojshika dhe ajo kur shkoj te na qes gjera une e pash nje portokall ne dritare ta mar smunda sepse do te me diktonte(verente)dhe e thitha me sllamk lengun.
Dhe tha babi i Ebu Hanifes se ky pra o gru qenka shkau mekati jon qe fmija jon po vepron kshtu u penduan dhe Ebu Hanifja nuk veproj nje gje te till me.
Dhe mos flasim per jeten dhe kush ka qen Ebu hanifja thot nje fjal arabe:
Pas cdo nene te mir qendron nje burr i madh.
Lusim ALlahun tna fal dhe tna bej neve edukues te mir te femijve
__________________
U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://rinia.forumotion.com/memberlist.forum
 
Pas cdo prindi te mir lind nje burr i madh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Po ta jap jetën me pushkë në duar më duket porsi të lind për herë të dytë thoshte Deshmori i UçK –Së Kolë N.Mirdita
» Pirro Çako: Ju rrëfej 25 vitet me Invën, nuk ia fal lidhjen e shpejtë me një burrë tjetër
» Shaip Beqiri:Brenga e maestro Berishës dhe madhështia e cfilitur
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit të pikturimit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Temat :: Islam-
Kërce tek: