ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ushqyeshmeria sipas grupit të gjakut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tinuushe

avatar

Posts : 32
Voto : 3
Join date : 07/10/2008
Age : 33

MesazhTitulli: Ushqyeshmeria sipas grupit të gjakut   Thu 9 Oct 2008 - 15:55

Grupi O i gjakut

Në listën e ushqimeve të preferuara janë: mishi i lopes, i deles, i viçit, mund të hahen edhe mishi i pulës…etj.
Sa u përket perimeve, ato mund të përdoren, me përjashtim të lakrës dhe lulelakrës. Sa u përket pijeve, preferohet uji mineral, kurse ndalohen kafja, çaji dhe pijet e gazuara.

Grupi A i gjakut

Mishi që mund të përdoret është ai i pulës dhe mishi i frutave të detit. Duhet evituar qumështin. Sa u përket pemëve mund të hahen të gjitha përpos bananes, ftonit, mandarins dhe portokallit. Këtij grupi të gjakut i përshtaten edhe drithërat. Perimet që duhet evituar janë këpurdhat, patatet, lakra, specat, domatet. Mund të përdoret kafeja.

Grupi B i gjakut

Mund të përdoren produktet e qumështit, përpos djathërave dhe akulloreve. Sa i përket mishit, ndalohet mishi I pulës, ndërsa preferohet mishi i qengjit dhe deles. Duhet evituar të gjitha llojet e vajrave, përpos atij të ullirit. Nga pemët duhet evituar portokajtë dhe arrën e kokosit. Libri: “Katër grupe të gjakut, katër stile të jetesës”, Piter Xhej Adamo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://rinia.forumotion.com/memberlist.forum
 
Ushqyeshmeria sipas grupit të gjakut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Temat :: Islam-
Kërce tek: